146788775       spzaczarnie@wp.pl

 
         

 

 

Strona główna     |      Dyrekcja     |     Uczniowie     |     Rodzice      |     Dokumentacja      |     Aktualności     |     Kontakt

     
 

9 października 2019 r.

Wycieczka klasy V do Oceaniki w Chrustach

Pozostałe aktualności:  

       Dzień Edukacji Narodowej

       "Bezpiecznie na drodze”
         Wycieczka klasy VII  
 
   

9 października 2019 r. piątoklasiści z opiekunami: p. Jolantą Kolak, p. Małgorzatą Stolarz oraz p. Aleksandrą Foszcz wybrali się do Kompleksu Świętokrzyska Polana w Chrustach k. Zagańska. Choć trasa była dość długa, w autobusie wszyscy dobrze się bawili. Pobyt w ośrodku wypoczynkowym uczniowie rozpoczęli od udziału w warsztatach entomologicznych. Pod okiem pani przewodnik obejrzeli wyjątkową ekspozycję entomologiczną zatytułowaną „Fascynujący świat owadów”, mieli także okazję potrzymać patyczaki, karaczany, straszyki oraz wylinki różnych gatunków pająków. To była chyba największa atrakcja warsztatów. Żywe pająki oglądali w terrariach znajdujących się w sali wystawowej.

Następnym punktem wycieczki był spacer po Parku Miniatur, w którym umieszczono najbardziej znane zabytki i budynki ziemi świętokrzyskiej. Każdy z uczniów otrzymał słuchawki oraz odtwarzacz, który po podejściu do danej budowli uruchamiał się i zwiedzający mógł wysłuchać historii budynku, przy którym stał. Takie rozwiązanie techniczne było świetne, gdyż każdy zwiedzał sobie park w swoim tempie i słuchał tego, co go interesowało.

Po zwiedzeniu Parku Miniatur uczniowie przeszli do Oceaniki i prowadzeni przez przewodnika oglądali ogromne akwaria (ponad 300 000 litrów wody). Każdy miłośnik wodnego życia mógł znaleźć coś interesującego i zobaczyć stworzenia, na co dzień niedostępne. W Oceanice zgromadzono zwierzęta i rośliny z wód rzek, jezior, mórz i oceanów całego świata, podzielone według miejsca ich występowania. Można było zobaczyć, jak wygląda ryba, której przodkowie dali początek dominacji czworonożnych zwierząt na suchym lądzie, czy też która ryba przynosi szczęście w biznesie, a także młode rekiny. Zwierzętom odtworzono warunki, w jakich występują w swoim naturalnym środowisku. W niektórych akwariach znalazły się też okazy, które można podziwiać jedynie w zbiornikach akwarystycznych. W akwariach odtworzono kilkanaście biotopów, m. in. rafy koralowej.

Po zwiedzeniu Oceaniki uczniowie zgromadzili się pod wiatą wokół ogniska i piekli przygotowane dla nich kiełbaski. Okazało się, że nie jest to czynność prosta i wymaga czasu. Na szczęście upieczona (nawet nieco przypalona) własnoręcznie kiełbaska była bardzo smaczna. Potem piątoklasiści spędzili trochę czasu na placu zabaw, wspinając się na różne budowle.

Wreszcie czas zwiedzania dobiegł końca. Droga powrotna minęła szybko i zadowoleni uczniowie udali się do domów.

 

GALERIA 1

GALERIA 2

 
 

 

       
 
   
  Spotkanie z dzielnicowym
   
 
           
 
           
 
           
 
           
 
           
 
           
     
 
 

 

 

 

 

 

 

Patron

Historia szkoły

Grono pedagogiczne

Pedagog szkolny

Absolwenci

 

Dziennik elektroniczny

Biblioteka

 

Cyfrowa szkoła

Wspomaganie szkół

Szkoła promująca zdrowie

     © Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Zaczarniu. Website designed by Małgorzata Stolarz